Bursa Siyah İnciri

Tanıtım Sitesi

bursa black figs

Makale - Bursa Siyah İnciri

BURSA SİYAH İNCİRİ

MAKALEMİZ Çiftçinin Dünyası Tarım dergisinde yayınlandı. (2011 – Temmuz)

 

Dünyaca meşhur “Bursa Siyahı İncir”; dünyanın kabul ettiği ve uzun raf ömrü, tatlı ve sulu bir içyapısı , koyu kadife dış görüntüsüyle bir marka olmuştur. Bu marka tüm Bursa’mızı Türkiye ve dünya çapında üne kavuşturmuştur. Meyvenin kendine has bir çok özelliğinin yanında Bursa’nın ismini taşıması bizim için ayrı bir önem taşımaktadır.

İncirin sofralardaki tarihine baktığımızda kurutmalık beyaz incir tüketimi yaygın olup daha çok bilinirliğe sahiptir. Bu tür daha çok Ege – Menderes Havzalarındaki geniş bir alanda yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Sofralık türlerde ise tartışmasız en çok tercih edilen tür Bursa Siyahı İncirdir. Sadece Türkiye’de değil Avrupa, Amerika, Güney Afrika, Uzakdoğu başta olmak üzere tüm dünyada eşsiz bir tat olduğu pazar paylarıyla tescillenmiştir.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSIB) verilerine göre dış talep giderek artmaktadır. Bu rakamlar yetkililer tarafından değerlendirilip geçen yıllarda çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi, İhracatçı Birlikleri, Bursa Tarım İl Müdürlüğü ve bizim gibi bazı özel sektör girişimcileri değerimize sahip çıkmıştır. Çeşitli paneller ve bilgilendirme çalışmalarında bulunulmuştur. Fakat biz firma olarak üreticilerle bir araya geldiğimizde bu övünçlerden ziyade sorunlarla karşı karşıya kalmaktayız.

Biz firma bünyesinde, Bursa siyahı incir fidanı üretimi olarak, 3 ayrı üretim alanında şu anda yıllık 50.000 incir fidanı üretimi yapmaktayız ve talebin iyi olduğunu söyleyebiliriz. İncir meyve üreticileri artık çok daha bilinçli ve kontrollü üretimle yetiştirilen fidanlarla, meyve bahçelerini oluşturmaktalar. Bilinçliler çünkü, piyasadan uzak bir çiftçi günümüzde düşünülemez, bilinçliler çünkü dünyada ve ülkemizde yarıştıkları üreticilerle birlikte uzman bilgisine değer veriyorlar. Tarımın maruz kaldığı ve hak etmediği yaklaşımı, kendimize ve yaptığımız işe önem vererek yıkılacaktır.

Bu tespitlerimiz karamsarlığın sonucu olarak algılanmamalı, aksine tarımı önemsediğimiz ve ülkemizde bilinçli tarımsal kalkınma planlarıyla dünyada söz sahibi olabileceğimize yürekten inanıyoruz. Gerçekten de dünya bu potansiyel gücümüzün farkında ve tek yapmamız gereken bilgilenmek ve çalışmaktır…

Ülkemiz ancak ve ancak üreterek büyüyecektir. Saygılar…

Selçuk ORUÇ
Ziraat Mühendisi

 • Tasarım

   Bu site tarafından hazırlanmıştır.
 • Siyah İncir Meyvesi

   Uzun raf ömrü, dış görüntüsü, iriliği, tatlı ve sulu iç yapısıyla dünyanın en kaliteli sofralık inciri kabul edilir. Lifli yapıda ve 100 gr taze incirde; 80 kalori, protein, karbonhidrat, sıfır kolesterol, sıfır yağ içerir. Mineral ve vitamin açısından ise yoğun fosfor, kalsiyum, demir, A vitamini, B1-B2-B3-B6 vitaminleri bulunur. Yurtdışı talep çok fazladır.

   Bursa siyah inciri, adını aldığı Bursa’nın deniz etkisi olan bölgelerinde ve komşu illerdeki yakın bölgelerde üst kalitede ürün alınarak yetişmektedir.
 • İncir Üreticiliği

   Bakım ve yatırım maliyetleri çok düşük bir meyve türüdür. En uzun ömürlü meyve ağaçları arasında yer alır.

   Avrupa ülkelerine ihracatı çok yoğun bir tarım ürünüdür. Genellikle taze tüketilen bir meyve olup, kırsal bölgelerde kuru tüketimi de yapılır, reçel olarak ta tüketilir.
 • Site Hakkında

   Bu site BURSATARIM şirketi tarafından kurulmuş olup, bu proje ile Bursa Siyah İncirine ilgili duyan kişi ve kurumlara rehber olmak amaçlanmıştır.

   BURSATARIM, Türkiye’nin en büyük siyah incir fidanı üreticisidir, Bursa'nın markası olan incirin markasıdır…

   BURSA BLACK FIGS
   bursablackfigs.com