Bursa Siyah İnciri

Tanıtım Sitesi

bursa black figs

Bursa Siyah İnciri fidanı ve üretimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız…

 

Bursa Valiliği’nden Bursa Siyah İnciri’ne koruma kalkanı

Bursa Siyahı İnciri’nin ihracatı ile yaklaşık 18 milyon dolar ekonomik gelir sağlanıyor. Türkiye’den yapılan incir ihracatının yüzde 67’lik kısmını Bursa Siyahı İnciri oluşturuyor.

Bursa Siyahı İncir Üretimi - Satış

İncir – Bursa Siyahı

Bursa Siyahı İnciri üzerinde kullanılan ethephon maddesinin ürüne birkaç günlük erken olgunlaşma gibi sahte bir görüntü verdiğini söyleyen Bursa Valisi Şahabettin Harput, kanunlardaki cezalara ek olarak, ethephon kullanılmasını önlemek için bir valilik yasaklaması getirerek ürünün pazara sunulmasından önceki bir haftalık sürede denetim ekipleri oluşturacaklarını söyledi.

Bursa Siyah İnciri’nin bu yılki hasadından önce ürünün marka değerinin korunmasına yönelik olarak tarım il müdürlüğünde yapılan toplantıda konuşan Harput, yıllık 18 milyon dolarlık ihracata ulaşan Bursa Siyahı İnciri’nin artık bir marka haline geldiğini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl özellikle Rusya’ya pazarladığımız bazı ürünlerde önemli sorunlar yaşadık. Ethephon kullanılarak, ürünü pazara birkaç gün önce vererek fırsatçılık yapılmasına izin veremeyiz. Birkaç kişinin böyle hareket etmesi, diğer yetiştiricilerin hakkına tecavüz anlamına geliyor” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin ethephon ile yapılan işlemlerin doğurduğu problemleri üreticilerle paylaşacaklarını dile getiren Harput, bir valilik kararı aldıklarını ve bu kararı birkaç gün içinde ilan edeceklerini kaydederek; “Ürünün pazara sunulmasından önceki bir haftalık sürede denetim ekipleri oluşturacağız. Muhtarlara görevler vereceğiz. Her muhtar köyündeki incir müstahsilinin ethephon kullandığını görürse uyaracak. Uyarılar dikkate alınmazsa anında bize ihbar edilecek. Bizler zaten habersiz denetimler de yapacağız. Aldığımız kararın eksiksiz uygulanması için çalışacağız.”

Bursa Siyahı İncir

İncir – Bursa Siyahı

UİB Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı da, Türkiye yaş meyve ihracatında turunçgiller hariç Bursa Siyah İnciri’nin 4. sırada yer aldığını belirterek,

“Ethephon özellikle geçen yıl ihracat yapılan uluslararası bir firmanın UİB’e yazdığı bir yazı ile ciddi bir boyut kazandı. Kasım ayında gelen yazıda 2010 sezonunda Bursa Siyah İnciri’nin ithal edildiği marketlerden örnekler alınarak ethephon analizi yapılacağı bildirildi. Biz de konuyu gerekli noktalara aktardık. İhracatçılar olarak gereken önlemleri alarak bizler de analizler yapacağız” diye konuştu.

Bursa İl Tarım Müdürü Hüseyin Yıldızer de, valilik genelgesi sonrası kendilerinin de yetki aldıklarında, 3 büyük halde görevli tayin edeceklerini söyledi.

İncir ihracatının % 67’si Bursa’dan

Dünyanın en büyük siyah incir üreticisi ve ihracatçılarından olan Türkiye’nin son yıllardaki ortalamalarına göre toplam 20 bin ton/yıl olan üretim miktarının önemli bir kısmı, Bursa’da 26 kadar köyde yapılıyor. Toplam üretimin yaklaşık yarısı ihracatla değerlendiriliyor. Bursa Siyahı İnciri’nin ihracatı ile yaklaşık 18 milyon dolar ekonomik gelir sağlanıyor. Türkiye’den yapılan incir ihracatının yüzde 67’lik kısmını Bursa Siyahı İnciri oluşturuyor.

ABD’nin inciri Bursa’dan

ABDnin inciri Bursadan
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) bünyesinde yer alan 5 ihracatçı birliğin 2010 yılı mali bütçelerinin değerlendirilerek karara bağlandığı genel kurullar tamamlandı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) 2010 yılı olağan mali genel kurulunun da yapılmasıyla UİB’in 2010 yılı mali genel kurulları tamamlandı. Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması, bilanço gelir-gider hesaplarının görüşülmesi ve onaylanmasının ardından müteakip yıl bütçe ve iş programları görüşülüp onaylandı.

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, 2010 yılında gerçekleştirdikleri çalışmalar ve 2011 yılına ilişkin beklenti ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Çalı, “ABD’ye Bursa siyah inciri ihraç edilmesi için çalışmalarımızda son dönemeçteyiz. Ayrıca Japonya’ya greyfurt ile başladığımız ve kirazla devam ettirilmesini planladığımız ihracata ilişkin çalışmalarımızın takibini yapıyoruz. SGK prim alacaklarının ihracatçılar aracılığıyla tahsil edilmesinin önlenmesi için DTM nezdinde girişimlerimiz devam ediyor. AB’ye armut, domates, biber ve kabak ürünleri ihracatında tarım ilacı kalıntıları ile ilgili sıkıntıların giderilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa siyahı incirinin iç ve dış piyasada hak ettiği değere ulaşması için geçen yıl yürüttüğümüz çalışmaları, ihracatta “armut yılı” ilan ettiğimiz 2011 yılında da başta armut olmak üzere tüm ürünlerde aynı şekilde devam ettireceğiz” dedi.

Bursa Siyahı İncir Üretimi - Satış

Bursa Siyah İnciri

ABD yetkilileri ile yaptıkları temaslar doğrultusunda siyah incir ihracatında ciddi yol kat ettiklerini, hatta siyah incirin dışında domates, biber, kiraz ve şeftali için de ihracat konusunda gerekli izinlerin alınması konusunda çalışmalara başladıkları müjdesini veren Salih Çalı, “Kapya ürünlerle ilgili yaşanılan sıkıntılar için kalıcı çare bulunması, analiz ücretlerinin tüm ihracatçılar için makul seviyeye çekilmesi hususunda çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Çalı, Ar-Ge yatırımları, çiftçilerin eğitimi, yeni tekniklerin geliştirilmesi ve laboratuar imkanlarının geliştirilmesi için de ayrıca mücadele ettiklerini sözlerine ekledi.

Nisan – 2011


Categories: Haber 2 like

Comments are closed.

 • Tasarım

   Bu site tarafından hazırlanmıştır.
 • Siyah İncir Meyvesi

   Uzun raf ömrü, dış görüntüsü, iriliği, tatlı ve sulu iç yapısıyla dünyanın en kaliteli sofralık inciri kabul edilir. Lifli yapıda ve 100 gr taze incirde; 80 kalori, protein, karbonhidrat, sıfır kolesterol, sıfır yağ içerir. Mineral ve vitamin açısından ise yoğun fosfor, kalsiyum, demir, A vitamini, B1-B2-B3-B6 vitaminleri bulunur. Yurtdışı talep çok fazladır.

   Bursa siyah inciri, adını aldığı Bursa’nın deniz etkisi olan bölgelerinde ve komşu illerdeki yakın bölgelerde üst kalitede ürün alınarak yetişmektedir.
 • İncir Üreticiliği

   Bakım ve yatırım maliyetleri çok düşük bir meyve türüdür. En uzun ömürlü meyve ağaçları arasında yer alır.

   Avrupa ülkelerine ihracatı çok yoğun bir tarım ürünüdür. Genellikle taze tüketilen bir meyve olup, kırsal bölgelerde kuru tüketimi de yapılır, reçel olarak ta tüketilir.
 • Site Hakkında

   Bu site BURSATARIM şirketi tarafından kurulmuş olup, bu proje ile Bursa Siyah İncirine ilgili duyan kişi ve kurumlara rehber olmak amaçlanmıştır.

   BURSATARIM, Türkiye’nin en büyük siyah incir fidanı üreticisidir, Bursa'nın markası olan incirin markasıdır…

   BURSA BLACK FIGS
   bursablackfigs.com